anasayfa

GLUTENSİZ DİYET

Glutensiz Diyet nedir ?

Mayıs 2015  53022  Defa Okundu GLUTENSİZ DİYET   

Çölyak hastalığının günümüzde tek tedavi şekli ömür boyu sürecek Glutensiz diyettir. İlk bakışta zor görünen Glutensiz Diyet aslında sağlıklı bir yaşam şeklidir. Çölyaklı kişinin hayatını kolaylaştırmak için deneyimlerimizi ve enson yenilikleri paylaşabilmek için Çölyakla Yaşam Derneği kurulmuştur.
 

Bilmemiz gereken en önemli konulardan biri de Gluten içermeyen bir çok besin maddesi olduğudur. Hepsi de çok lezzetli ve sağlıklıdır.  Et, balık, taze sebze ve tüm meyveler, pirinç, nohut, mercimek, fasulye, kuru börülce, patates, soya eti, soya fasulyesi, mısır unu, pirinç unu,  yumurta,  zeytinyağı, margarinler, bal,  bu yiyeceklerden bazıları.

Merak ettiğiniz  konularda Çölyakla Yaşam Derneğini arayabilir, merak ettiğiniz ürünle ilgili bilgi alabilirsiniz.

                                Glutensiz Ürün ve Glutensiz İlaç Listelerini Şimdilik Web Sitemizden Kaldırdık.

 
 Sevgili Çölyaklılar ve çölyaklı yakınları, merhaba

Bildiğiniz gibi derneğimizin web sitesinde Glutensiz Ürünler, Glutensiz İlaçlar listelerini daha önce sevgili Arzum Sanal arkadaşımızın bilgi toplayarak oluşturduğu listeleri 15 Eylül 2014 tarihinden bu yana firmalardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda sizlerin de katkıları ile geliştirip duyuruyorduk. Ancak bu gün Bimer Başbakanlık İletişim Merkezine yapılan bir şikayete verilen aşağıda okuyacağınız yanıt yazısında, Dernek Web Sitelerinde bu listelerin yayınlanmasının REKLAM, HAKSIZ REKABET olarak değerlendirildiği görülmüş ve söz konusu listeler web sitelerimizden şimdilik kaldırılmıştır. 
T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz başvurunuz 13.02.2018 tarihinde GIDA İŞLETMELERİ VE KODEKS DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:
Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin "İsteğe Bağlı Bilgilendirme" hükümleri doğrultusunda glutenin gıdadaki yokluğu veya azaltılmış varlığı hakkında tüketiciyi bilgilendirmek amacıyla mevzuatta belirtilen "glutensiz, çok düşük glutenli vb." ifadeler belirli koşullara bağlı olarak kullanılabilmektedir. Yönetmeliğin "Sorumluluklar" başlıklı 8 inci maddesinin birinci fıkrasında ise; "gıda hakkında bilgilendirmeden gıdayı kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda işletmecisi sorumludur" denilmektedir. Diğer taraftan söz konusu Yönetmelikte; Reklam: Ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak, bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel,bilgilendirmek işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurular olarak tanımlanmıştır. 5996 sayılı Kanun gereği, gıda ile ilgili özel mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, gıdanın ve yemin şekli, görünümü, ambalajı, kullanılan ambalaj malzemesi, tasarlanma ve sergilenme şekli, her tür yazılı veya görsel basın aracılığı ile sunulan bilgi dâhil, etiketlenmesi, tanıtımı, reklâmı ve sunumu tüketiciyi yanıltıcı şekilde yapılamaz. Bu doğrultuda bir gıda ile ilgili "glutensiz" ifadesinin kullanılması mevzuatta belirlenen kurallara bağlı olmakla birlikte dilekçenize konu derneklerin internet sitelerinde beyan ettikleri "glutensiz ürün listeleri" reklam ve haksız rekabet olarak değerlendirilmekte ve herhangi bir uygunsuzluk tespit edilmesi halinde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bildirilmesi gerektiğinden tüketicinin kandırıldığını iddia ettiğiniz firmaların ürünlerinin isim, marka ve adres bilgilerini Alo 174 Gıda Hattına, bulunduğunuz yer İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirmeniz halinde gerekli inceleme yapılacaktır. Bilgilerinize sunulur.


Konuyla ilgili yapılabileceklerimizin araştırılma sonuçlarını alana kadar anlayışınızı rica ediyoruz.


Saygılarımızla.ÇÖLYAKLA YAŞAM DERNEĞİ