page-header

Ebeveynler

Çölyak Hastası Çocuğunuzun Glutensiz Beslenmesi Sağlığının Normale Dönmesi İçin Gereken Bir Numaralı Tedavi Şeklidir.

Yediğimiz her yiyecek yemek borusundan mideye, mideden ince bağırsağa, oradan da kalın bağırsağa gider. Midede hazmedildikten sonra ince bağırsakta besinler, vitaminler, mineraller ince bağırsaktaki villus çıkıntıları sayesinde emilir. Bu villuslar olmadan vücut besin maddelerini, ememez ve yukarıda anlatılan belirtiler görülmeye başlanır.

Arpa, Buğday, Çavdar ve Yulaf ta bulunan GLUTEN adlı bir proteine tepki veren bağışıklık sistemi nedeni ile Çölyaklı bireyler bu tahılları ve bunlardan yapılan ekmek makarna, irmik, şehriye, yufka, bulgur vb gibi yiyecekleri tüketirlerse ince bağırsakta bulunan Villüs adlı emici yüzey tahrip olur ve besinler kana karışamadığı için beslenme yetersizlikleri ve devamında bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Bu nedenle ÇÖLYAKLI BİREYLER GLUTENSİZ besinlerle beslenmek zorundadır. Glutensiz beslenmeye başladıktan sonraki haftalarda belirtilerde düzelmeler görülmeye başlar. Yaklaşık 3 ay sonra da villüsler iyileşir. Besinler tekrar kana karışmaya başlar. Vücudun vitamin depoları tekrar dolar ve çocuğun gelişimi normale döner.

Önemli Bilgiler

  • Tahta ve teflon gibi mutfak gereçlerini önceden bulaşmış gluten ihtimaline karşı çocuğunuzun yemeklerinde kullanmamalısınız. Bunun dışında mutfak gereçlerinizi bütünüyle değiştirmenize gerek yoktur.
  • Gluten içeren gıdalarınızla Çölyaklı çocuğunuz için aldığınız gıdaları birbirlerine karışmamaları, bulaşmamaları için aynı dolapta, rafta, muhafaza etmeyiniz.
  • Glutensiz gıdaları çölyaklı olmayan kişiler de tüketebilirler.
  • Çölyaklı birey glutenli gıda tüketmemelidir.Bilerek ya da bilmeden glutenli bir ürün tüketilirse villüsler tekrar zarar görebilir.
  • Çölyak tanı konulana kadar bir hastalık, tanı konulduktan sonra glutensiz bir yaşam biçimidir.
  • Çölyak Genetik olduğu için çocuğun kardeşleri, anne veya babada ya da aile büyüklerinde de genetik yatkınlık olabilir.

 

Back to top of page