Çölyakla Yaşam Derneği olarak uzun yıllardır süren gönüllü çalışmalarımız, bu senenin başı itibariyle başladığımız Avrupa Birliği projemizle çok değişik alanlardan yüzlerce kişiye ulaşabildiğimiz bambaşka bir platforma taşınmış oldu. Bu süreçte 2004 yılında ilk teması sağladığımız AOECS Avrupa Çölyak Dernekleri Birliği ile ilişkileri yavaş yavaş geliştirerek son 3 yıldır davet edildiğimiz C4C – CELIAC FOR CELIAC Atölye çalışmalarında AOECS üyelerine, ülkemizi ve Çölyakla Yaşam Derneğini etkin bir şekilde tanıttık.

Tüm bu çalışmaların sonucu olarak da bu yıl Haziran ayında AOECS’ye üyelik başvurusunda bulunduğumuz için 26 Eylül 29 Eylül 2019 tarihinde İtalya’nın Milano kentinde yapılan AOECS Genel Kuruluna davet edildik. 26 Eylül 29 Eylül tarihleri arasında yapılmış olan Genel Kurul ve buna bağlı atölye çalışmaları esnasında ülkemizi ve derneğimizi, yapmış olduğumuz sunumlar vasıtasıyla tanıttık. Avrupa derneklerinin tecrübelerinden ülkemizde nasıl yararlanabiliriz sorusunun tartışmasını geniş bir katılımcı kitlesi ile gerçekleştirdik.

Geliştirmiş olduğumuz bağlantılar ve dostluklar sonucu 28 Eylül günü AOECS genel kurulunda AOECS’ye üyelik talebimiz değerlendirildi ve Çölyakla Yaşam Derneğinin AOECS’ye üye olması oy birliği ile kabul edildi.

3 gün süren C4C atölye çalışmaları ve genel kuruldan sonra keyifli bir gala yemeği ile üyeliğimiz kutlandı. Giderken yanımızda ikramlık olarak götürmüş olduğumuz Karaköy Güllüoğlu Glutensiz Baklavalar da tüm delegelere sunularak kutlamaya lezzet katılmış oldu.

Artık önümüzde yepyeni bir yol açılmış oldu. Avrupa Çölyak Dernekleri’nin proje çalışmaları içinde yer alıp birlikte çalışmak, ülkemizde yeni uygulamalar ve projeler yapmak için çok daha fazla çalışmamız gerekecek. Daha çok gönüllüye ve desteğe ihtiyacımız olacak. Ama başaracağımıza inanıyoruz, başarmalıyız. Özellikle dışarda yemek yemenin daha güvenli, daha pratik ve daha ucuz olması için çok çalışmamız gerekiyor.

Herkese İtalya’daki genel kurul delegasyonlarından kucak dolusu sevgiler getirdik. Bizim yanımızda olduğunuzu biliyor ve desteklerinizin sürmesini diliyoruz.

Derneğimiz ve derneğimizin tüm çocukları için umarım güzel şeyler olur.

Sağlıkla kalınız….

Oya Özden

Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı